Zastosowanie pras krawędziowych

Zastosowanie pras krawędziowych

 

Obecnie zdecydowana większość materiałów i półproduktów używanych do produkcji jest wykonana ze stali. Dzięki temu tego rodzaju materiały są bardziej trwałe, ale z drugiej strony mogą być bardzo kłopotliwe podczas prób obróbki. przykładem mogą tu być blachy, używane na przykład jako pokrycia dachowe.

Jaka prasa krawędziowa jest najdokładniejsza?

precyzyjna prasa krawędziowaMateriały ze stali, takie jak blachy, pomimo szerokiego wykorzystywania w procesach produkcyjnych często sprawiają niemałe problemy podczas ich obróbki. Większość blach jest bowiem pokrytych warstwą cynku w celu ochrony przed korozją i podczas stapiania blachy, stapia się również ta powierzchnia ochronna, co doprowadza do utraty przez blachę jej wytrzymałości. Z tego też względu, do obróbki blachy wykorzystywana jest coraz częściej precyzyjna prasa krawędziowa. W przeciwieństwie bowiem na przykład do wycinarek nie wykorzystuje ona do działania ciepła, ale naturalne siły fizyczne, które mechanicznie gną blachę, doprowadzając do jej przełamania w wybranym miejscu. Dzięki temu ryzyko utraty przez blachę sowich właściwości antykorozyjnych jest naprawdę minimalne. Jaką prasę krawędziową wybrać, aby działała ona możliwie jak najbardziej precyzyjnie? Przede wszystkim warto wybierać prasy krawędziowe cnc czyli takie, które działają w oparciu o sterowanie komputerowe. Takie prasy krawędziowe działają znacznie bardziej dokładnie i powtarzalnie, dzięki czemu obrabiając kilka lub nawet kilkadziesiąt arkuszy blachy rezultaty obróbki będą ze sobą bardzo porównywalne. Dla dokładności pracy prasy krawędziowej niemałe znaczenie ma rodzaj jej napędu. Szczególnie rekomenduje się używanie pras krawędziowych opartych o działanie napędu hydraulicznego. Takie prasy są bardziej niezawodne, ich rozruch trwa znacznie krócej i cechują się znacznie większa dokładnością. Z tego też względu większość zakładów produkcyjnych, które wykorzystują do produkcji blachę, korzysta z hydraulicznych pras krawędziowych cnc, które działają najbardziej wydajnie i dokładnie.

Wybór odpowiedniego sposobu obróbki jest bardzo ważne szczególnie jeżeli chodzi o materiały i półfabrykaty wykonane ze stali. Wybór odpowiedniego sposobu obróbki jest bardzo ważne w kontekście faktu, ze elementy ze stali takie jak blacha są często pokryte dodatkowymi powłokami ochronnymi. Warto wybierać takie maszyny, które działają w oparciu o sterowanie komputerowe i napęd hydrauliczny.