Zastosowanie obróbki cnc

Zastosowanie obróbki cnc

Obróbka skrawaniem jest ważną częścią wielu operacji produkcyjnych. Gdy jest wykonywana ręcznie, wymaga zarówno dużych umiejętności, jak i dużej ilości czasu. Ponieważ wykwalifikowana siła robocza i czas są rzadkim zasobem, opracowano nowe procesy obróbki, które zostały wzmocnione przez technologię i automatyzację. Jedną z najczęściej stosowanych form obróbki technologicznej jest obróbka CNC (obróbka sterowana numerycznie).

Cnc – obróbka sterowana numerycznie

cnc słupskObróbka CNC jest procesem obróbki, który wykorzystuje komputery do kontroli ruchu używanego narzędzia. Podczas gdy komputerowe sterowanie numeryczne może być używane do różnych procesów produkcyjnych, obróbka CNC jest specyficzna dla procesu wykonywanego gdy narzędzie jest używane do usuwania materiału z pustej przestrzeni lub innego rodzaju niewykończonej części. Komputery ustawiają parametry takie jak prędkość przesuwu narzędzia, obroty narzędzia na minutę, prędkość robocza i pozycja, a także wiele innych zmiennych, które mogą być regulowane. We wczesnych etapach, liczby dla maszyny CNC były ręcznie wprowadzane do komputera w celu stworzenia „programu” obróbki CNC przy użyciu języka komputerowego znanego jako G-kod. Następnie program powtarzany był w kółko, w miarę jak nowe obrabiane elementy były ładowane do maszyny. Obróbka CNC, m.in. cnc słupsk, może być użyta do produkcji powtarzalnych części znacznie szybciej niż metody ręczne. Dzisiaj, obróbka CNC zazwyczaj nie używa dużo G-kodu. Zamiast tego, części są rysowane przy użyciu wspomaganego komputerowo oprogramowania projektowego, z którego można wyodrębnić liczby, których komputer potrzebuje dla danych pozycyjnych w programie CNC. Inne parametry, takie jak prędkość i obroty narzędzia, muszą być jeszcze wprowadzone przez programistę CNC. Obróbka CNC jest używana z wielu powodów.

Jednym z głównych czynników wpływających na rozpowszechnienie obróbki CNC jest dziś szybkość. Obróbka CNC może wykonywać powtarzające się operacje obróbki znacznie szybciej niż obróbka ręczna. W przypadku projektów wielkoseryjnych, które mogą być zautomatyzowane, obróbka CNC jest zazwyczaj doskonałym sposobem na poprawę produktywności i wydajności. Dokładność i powtarzalność są innymi kluczowymi obszarami, w których obróbka CNC jest najlepsza.