Zabezpieczenia technicznie szaf pancernych

Zabezpieczenia technicznie szaf pancernych

Sejfy i szafy pancerne klasy 4, 5 i 6 należą do asortymentu premium w sektorze prywatnym i gospodarczym. Oferują one znaczną odporność na mechaniczne i termiczne próby włamania dzięki, na przykład, słabo spawalnym stalom nierdzewnym, w niektórych przypadkach specjalnym wypełnieniom, które reagują egzotermicznie w kontakcie z palnikami tnącymi.

Metody konstrukcyjne szaf pancernych

szafa pancernaTaki rodzaj zabezpieczeń poważnie zagraża sprawcy, tak że musi on przerwać próbę włamania. Wykorzystywane są również wypełnienia, które tępią lub łamią mechaniczne narzędzia do włamania w możliwie najkrótszym czasie lub czynią je niezdatnymi do użytku w inny sposób. Przed próbami włamania się za pomocą wierteł diamentowych stosuje się specjalne dodatkowe opancerzenie. Ceny takich szaf pancernych zaczynają się od około 4000 do 5000 €. Możliwe jest wczesne wykrywanie prób demontażu sejfów i szaf pancernych za pomocą czujników wyburzeń i alarmowanie służb bezpieczeństwa lub policji za pomocą podłączonego systemu alarmowego. Jest to szczególnie zalecane w przypadku lokalizacji instalacji, które nie są dobrze widoczne i w których kilkugodzinny rozwój hałasu nie zostałby zauważony przez wyczulone sąsiedztwo w przypadku prób włamania. Wysokiej jakości certyfikowana szafa pancerna zbudowana w latach 80. i 90. ubiegłego wieku nadal dobrze chroni przed próbami włamania.

Bardzo solidna konstrukcja, wysokie wykorzystanie materiałów i bardzo grube płyty pancerne z chłodzonego żeliwa do dziś zapewniają wysokiej jakości ochronę przed włamaniem. Również ciężary szaf pancernych od ok. 500 kg do ponad 1000 kg utrudniają próby usunięcia ich przez włamywaczy. Ściany o grubości powyżej 65 mm znacznie utrudniają próby otwarcia szafy pancernej za pomocą przecinaka ściernego.