W domu korzystamy ze switcha zarządzalnego

W domu korzystamy ze switcha zarządzalnego

W zdecydowanej większości polskich gospodarstw domowych jest dzisiaj dostęp do internetu. Można z niego korzystać na różne sposoby. Można mieć internet stacjonarny, światłowodowy czy bezprzewodowy, albo można mieć internet z telefonii komórkowej. W naszym domu jest internet z telefonii komórkowej, który spisuje się doskonale. Mamy akurat sygnał o najwyższym standardzie, więc możemy korzystać z naprawdę szybkiego połączenia internetowego.

Zamieniłem router na switcha

switch zarządzalny cenaWcześniej do sieci miałem w domu podłączony router, który z kolei emitował internet bezprzewodowo na cały dom. Lecz nagle nie wiadomo jak okazało się, że do tego routera podłączone jest kilkanaście urządzeń. Drukarka, kilka laptopów, tablety i telefony komórkowe – razem jakieś ponad piętnaście urządzeń. I nagle okazało się, że pojawiają się różne kwiatki z połączeniem internetowym. Urządzenia wzajemnie wchodziły sobie w drogę, a jak się pojawiały konflikty to wyrzucało dane urządzenie z sieci. I w taki sposób nie można było już funkcjonować. Zrobiłem więc z tym porządek i teraz wszystko działa jak należy. Kupiłem porządny switch zarządzalny cena jego wyniosła prawie siedemset złotych, ale to sprzęt najnowszej generacji. Ściąga on sieć z telefonii komórkowej, a następnie sygnał wypuszcza kablami ze switcha do urządzeń. Wszystko odpowiednio skonfigurowałem przydzielając każdemu wyjściu ze switcha określony poziom prędkości transmisji danych. Pod switch podłączyłem bezpośrednio laptopy, a w pozostałe wyjścia wpiąłem dwa routery i drukarkę. I teraz z urządzenia internet kablowo idzie do laptopów i drukarki. Natomiast routery podłączone są kablem pod switch, ale one transmitują dzielony sygnał internetowy do tabletów i telefonów. W ten sposób wszystko działa bez żadnych konfliktów, a routery też nie są przeciążone zbyt dużą liczbą podłączonych do nich urządzeń.

Myślę, że w większości domów nie przywiązuje się uwagi do emisji sygnału internetowego. Na pewno jest to coś z czym warto zrobić porządek. Stworzenie domowej sieci jest bardzo proste, ale trzeba w tym celu wykorzystać odpowiednie urządzenia. Na pewno zarządzalny switch jest tym co jest do domowej sieci internetowej niezbędne. Dzięki odpowiedniej konfiguracji urządzeń transmitujących sygnał internetowy można poprawić jego jakość na każdym urządzeniu.