Uzyskanie prawa jazdy – co należy zrobić?

Uzyskanie prawa jazdy – co należy zrobić?

Chociaż proces uzyskania prawa jazdy nie jest szczególnie skomplikowany, to należy podejść do niego rozważnie i na spokojnie, a także odpowiednio się przygotować, aby uniknąć zbędnych nieprzyjemności czy nawet pewnych strat finansowych. Nie należy się z tym nazbyt spieszyć, lecz wszystko załatwić powoli i dokładnie.

Proces uzyskania prawa jazdy

prawo jazdyO prawo jazdy ubiegać się może jedynie osoba, która spełnia wymagania wiekowe do danej kategorii prawa jazdy. Pewne formalności można jednak zacząć załatwiać przed uzyskaniem wymaganego wieku. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, który musi wydać orzeczenie, czy dana osoba nie ma żadnych przeciwwskazań do jazdy samochodem czy innym pojazdem lub nie potrzebuje określonych udogodnień (np. lekarz może stwierdzić, że dana osoba musi jeździć wyłącznie samochodem z automatyczną skrzynią biegów). Koszt badania wynosi 200 zł. Należy również pamiętać o zrobieniu zdjęcia do przyszłego dokumentu zgodnie z panującymi wymogami. W dalszej kolejności konieczne jest złożenie potrzebnych dokumentów i wniosku oraz profilu kandydata na kierowcą. Wszystkie te czynności są konieczne przed zapisaniem się na kurs. Po dopilnowaniu wszelkich formalności można zapisać się do wybranej szkoły nauki jazdy i rozpocząć kurs teoretyczny. Zanim rozpocznie się praktyczną naukę jazdy, należy poznać wszystkie zasady poruszania się pojazdem oraz wszelkie znaki zarówno pionowe jak i poziome. W momencie, gdy kursant rozpocznie jazdę, musi mieć teoretyczne podstawy zachowania się na jezdni, aby poszerzyć je o aspekt praktyczny. Nauka zasad drogowych jest podstawą, której nie należy traktować po macoszemu, ponieważ ich nieznajomość nie tylko może nam utrudnić zdanie testu teoretycznego, ale także spowodować poważne wypadki na drodze. W związku z tym do kursu teoretycznego należy podejść bardzo odpowiedzialnie, ponieważ jest on równie ważny jak kurs praktyczny i nie należy go lekceważyć. Następnie kursant przystępuje do kursu praktycznej jazdy, na której uczy się, jak zachowywać się w praktyce na drodze i bezpiecznie prowadzić dany pojazd.

Ze względu na często młody wiek osób, które ubiegają się o możliwość prowadzenia pojazdu, sam proces jest traktowany mało odpowiedzialnie i lekkomyślnie. Tymczasem należy podejść do tego bardzo rozważnie, ponieważ prowadzenie pojazdu jest bardzo odpowiedzialne.