Skuteczność nowoczesnego wariografu

Skuteczność nowoczesnego wariografu

Kłamstwo jest czymś, czego nikt nie chce słyszeć, ale każdy się nim posługuje. Wynika to z faktu, że często sami przed sobą nie chcemy się przyznać do czegoś lub zwyczajnie chcemy coś ukryć przed innymi. W życiu codziennym staramy się rozpoznawać fałsz w naszych rozmówcach na podstawie zdobytego doświadczenia, ale także intuicji.

Czy warto korzystać z wariografu?

wariograf - skuteczność testówW życiu codziennym nikogo nie sprawdzamy na wariografie, bo nie potrzebujemy mieć dowodu w formie papierowej. Często nie dajemy czemuś wiary, gdyż to co mówi nasz rozmówca jest szyte grubymi nićmi. Jednak bywają sytuacje, kiedy mamy do czynienia z osobą, która świetnie opanowała technikę kłamania i doskonale panuje nad mową werbalną i niewerbalną. W takiej sytuacji decydujące mogą być drobne, sygnały niewerbalne, które wysyła nasze ciało w momencie mówienia nieprawdy. Jest to trudne, ale oczywiście da się tego nauczyć. W poważnych sprawach, takich jak skazanie kogoś za popełnione przestępstwo, wymaga potwierdzenia, na przykład w formie badania wariograficznego. Przeważnie korzystają z niego sądy, instytucje rządowe, korporacje czy prywatne osoby w trakcie rozprawy rozwodowej. Jeżeli jest nam potrzebny wariograf – skuteczność testów jest określana przez wielu na poziomie nawet dziewięćdziesięciu pięciu procent, ale oczywiście przy właściwym sposobie wykonania. Liczy się także osoba, która przeprowadza badanie, a potem dokonuje analizy wyników. Zdecydowana większość testów wykonywana jest w Instytucie Badań Wariograficznych, który znajduje się w Warszawie, ale można je także zrobić w jednym z dwudziestu siedmiu oddziałów terenowych zlokalizowanych w całym kraju. Wykonanie testu jest możliwe tylko po otrzymaniu zgody osoby mającej zostać poddanej badaniu, co możemy być pewnym utrudnieniem w określonych sytuacjach.

Każdy z nas może się poddać takiemu badaniu, ponieważ jest ono ogólnie dostępne. Jego cena kształtuje się na poziomie tysiąca – tysiąca dwustu złotych. Przeważnie jest ono wykonywane w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia czyjejś winy w określonym zdarzeniu. Dzięki niemu można oczyścić z zarzutów niesłusznie skazaną lub pomówioną osobę albo potwierdzić lub zaprzeczyć ewentualnej zdradzie małżeńskiej. Prowadzeniem takich badań zajmują się certyfikowani testerzy.