Rodzaje gaśnicy proszkowej

Rodzaje gaśnicy proszkowej

Gaśnica proszkowa jest nieodzownym wyposażeniem wielu budynków użyteczności publicznej. Spotykamy się z nią właściwie na co dzień, co jest dowodem zapewnienia prawidłowych norm bezpieczeństwa w budynkach, w których przebywamy. Czym jednak gaśnica proszkowa jest i w jakich sytuacjach się sprawdza?

Zastosowanie gaśnicy proszkowej

gaśnica proszkowa 6 kgJak łatwo wywnioskować na podstawie nazwy, w przypadku gaśnicy proszkowej, środkiem, który pozwala nam zapanować nad płomieniami jest proszek wyrzucany za pomocą sprężonego gazu. W skład tego proszku najczęściej wchodzą węglany oraz fosforan sodu. Tego rodzaju gaśnica jest jedną z najbardziej popularnych na rynku. Wynika to głównie z ich szerokiego zastosowania. Sprawdzają się one doskonale zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w halach przemysłowych czy magazynach. Z gaśnicą proszkową możemy spotkać się zatem w miejscach takich jak biuro, szpital, urząd, szkoła, biblioteka, muzeum, kino oraz wiele, wiele innych. Warto również zwrócić uwagę, na to, że gaśnice proszkowe występują w różnych pojemnościach. Najczęściej wykorzystywana jest gaśnica proszkowa 6 kg, możemy jednak również spotkać 1kg, 2kg, 4kg, a także 12kg. do głównych elementów gaśnicy proszkowej zaliczamy zawleczkę, dźwignię czerwoną oraz rurkę syfonową. Po zwolnieniu zawleczki gaśnica gotowa jest do użycia. Z kolei po wciśnięciu czerwonej dźwigni dochodzi do otwarcia zaworu. Rurka syfonowa służy do uwolnienia proszku do dyszy bądź węża.

Gaśnice proszkowe służą do gaszenia pożarów z grupy A, B oraz C. Każda z nich jest odpowiednio oznaczona danym symbolem. W przypadku gaśnicy o oznaczeniu A gasimy jedynie płonące ciała stałe. Z kolei grupa B pozwala na gaszenie zarówno ciał stałych jak i ciekłych. Gaśnica z oznaczeniem C służy do gaszenia palących się gazów.