Osuszacze powietrza – rodzaje i zastosowanie

Osuszacze powietrza – rodzaje i zastosowanie

Zbyt wysoka lub zbyt niska wilgotność powietrza w domu, na hali produkcyjnej czy w magazynie ma swoje konsekwencje. Dla człowieka najbardziej korzystny poziom wilgotności powinien mieścić się w granicach od 40 do 60%, nieco innej wilgotności mogą wymagać warunki na linii produkcyjnej lub w poszczególnych działach przemysłu. Tam poziom wilgotności często jest zbyt wysoki i musi być obniżany i regulowany wedle szczegółowych wytycznych. Jak skutecznie obniżyć wilgotność powietrza?

Kiedy i gdzie potrzebny osuszacz powietrza?

najlepszy osuszacz adsorpcyjny - cenaPrzyczyną wysokiej wilgotności mogą być wady konstrukcyjne budynku lub niesprawna hydroizolacja murów. W takim wypadku mury podciągają kapilarnie wodę z gruntu, co skutkuje ich zawilgoceniem. Woda pnie się do góry i po jakimś czasie dociera do wyższych kondygnacji. Na ścianach zaczyna pojawiać się grzyb, który stwarza nieprzyjazne środowisko do funkcjonowania. Przyczyną wysokiego poziomu wilgotności w domu może być również słaba wentylacja, co czasem ma miejsce w nowych budynkach (są po prostu zbyt szczelne). Wysoka wilgotność to także naturalny stan tuż po remoncie, ponieważ ściany i posadzki potrzebują trochę czasu na porządne wyschnięcie. Problem z wilgocią pojawia się także na skutek nieszczelnego dachu, powodzi lub zalania przez sąsiada mieszkającego nad nami. Wszystkie te sytuacje powodują zbyt wysoką wilgotność powietrza w domu, a ta z kolei może powodować nieprzyjemne dolegliwości i choroby. Jak regulować poziom wilgotności powietrza? Pierwszym krokiem będzie usunięcie przyczyny, czyli np. naprawienie dachu, wykonanie skutecznej hydroizolacji lub poprawa wentylacji w domu. Po przyczynach czas na usunięcie skutków, czyli osuszenie pomieszczeń. Tutaj do pracy wchodzi osuszacz powietrza, czyli urządzenie, które pobiera wodę z powietrza i odprowadza ją do specjalnego pojemnika lub wprost do kanalizacji. Osuszacze dzielimy na kondensacyjne i adsorpcyjne. Modele te różnią się wydajnością w określonych warunkach pracy. Jeśli chodzi o najlepszy osuszacz adsorpcyjny – cena zależna jest od jego wydajności, która może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów na dobę. Warto przy okazji zauważyć, że ten typ osuszacza posiada stałą wydajność, niezależnie od temperatury powietrza i stopnia wilgotności. Modele adsorpcyjne bardzo często wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i chłodnictwie.

Nieco inaczej działają osuszacze kondensacyjne, których wydajność jest ściśle zależna od temperatury i poziomu wilgotności powietrza. Dane podane przez producenta dotyczą zawsze pracy w najbardziej sprzyjających urządzeniu warunkach, jakimi są wysoka temperatura (30 stopni) oraz wilgotność w okolicach 80%, w mniej sprzyjających warunkach wydajność osuszacza znacznie spada. Jego ogromną zaletą jest natomiast niższy koszt eksploatacji oraz możliwość pracy nawet w dużym zapyleniu, dzięki skutecznym filtrom.