Ogrzewanie podłogowe a pompa ciepła

Ogrzewanie podłogowe a pompa ciepła

 

Wybierając sposób ogrzewania domu jednorodzinnego, warto zastanowić się nad instalacją pompy ciepła. Być może nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale z perspektywy czasu można na nim sporo zaoszczędzić. Jeśli nasz dom ma 200m2, to koszty użytkowania pompy będą wynosić około 2 tys. rocznie. Wbrew pozorom nie jest to wiele, a do tego będziemy mieć świadomość, że pompa nie zanieczyszcza w żaden sposób środowiska naturalnego.

Pompa ciepła i ogrzewanie ścienne niskotemperaturowe

pompy ciepła kujawsko pomorskiePompa kojarzy nam się głównie z ogrzewaniem budynków, a więc działaby tylko w sezonie grzewczym. Czy na pewno? Okazuje się, że nie. Posiadając pompę ciepła, nie musimy inwestować w klimatyzację! Nie musimy też szukać ogrzewaczy wody użytkowej, bo tym także może zająć się pompa ciepła znajdująca się w kotłowni. Należy też wspomnieć o sprawności pomp ciepła. Okazuje się, że sprawność ta będzie największa, kiedy różnica temperatur między ośrodkiem dolnym i górnym nie będzie drastycznie wysoka. Tak samo jak zwykły kocioł, pompa ciepła jest w stanie zasilać grzejniki znajdujące się w domu. Grzejniki te muszą mieć jednak większą powierzchnię niż standardowe. Wynika to z faktu, że nie rozgrzewają się do takich temperatur jak przy standardowych systemach ogrzewania. Tego typu pompy ciepła kujawsko pomorskie mogą też zasilać ogrzewanie podłogowe w budynku. Można nawet zainstalować w domu ogrzewanie niskotemperaturowe, które będzie zasilane przez pompę ciepła.

Na czym to polega? Jest to ogrzewanie ścienne. Rury z wodą zatopione są w tynku. W rurach gromadzi się ciepła woda, która ogrzewa ściany, a ciepło ze ścian przechodzi do wnętrza pomieszczenia. Jak widać, pompę ciepła można zastosować na wiele sposobów. W wielu przypadkach jest to jedyne źródło ciepła w budynku i sprawdza się naprawdę znakomicie – zwłaszcza w budynkach do 200m2.