Odpowiednie nawozy w uprawie kukurydzy
Kukurydza jest bardzo wymagającym zbożem, jednak mimo to jest, zaraz obok pszenicy i ryżu, najchętniej uprawianą rośliną. Skrobia kukurydziana jest podstawą syropu glukozowo-fruktozowego, który często występuje w słodyczach i innych wysoko przetworzonych produktach spożywczych. Ze względów ekonomicznych, jest bardziej korzystny od cukru, jednak należy podchodzić do niego ostrożnie, a najlepiej zupełnie unikać, gdyż w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Poza wykorzystaniem w przemyśle spożywczym, kukurydzę wykorzystuje się również na rynku paliwowym.
Jak uprawiać kukurydzę?
Kukurydza jest ciepłolubną rośliną, lubi temperatury powyżej 16 stopni, a najlepiej czuje się w okolicach 22. Dzięki silnie rozwiniętemu systemowi korzeniowemu, może znieść okresowe niedobory wody. Najbardziej lubi lekkie gleby o pH pomiędzy 5,5 a 7 i dużej zawartości próchnicy i magnezu, w związku z czym niezwykle istotne jest odpowiednie nawożenie kukurydzy. Dobrze sprawdzą się naturalne nawozy, kukurydza jest jedną z najlepiej przyswajających składniki pokarmowe z tego typu nawozów rośliną. Jeśli więc dysponujemy własnym obornikiem, warto wykorzystać go pod uprawę kukurydzy jesienią. Wiosną natomiast sprawdzi się gnojówka. Nawozy do uprawy kukurydzy powinny być bogate w potas, fosfor i magnez. Dzięki tym składnikom roślina jest bardziej odporna na niekorzystne warunki pogodowe i okresowe niedobory wody. Dzięki zawartości fosforu i magnezu kukurydza dojrzewa szybciej. Fosfor jest więc niezbędny w okresie intensywnego wzrostu. Natomiast na wyższą jakość osiąganych plonów dobrze wpływa nawożenie azotem, które nie tylko zwiększa masę plonów, ale również wzbogaca w cenne białko. W nawożeniu azotem najlepiej sprawdza się mocznik, zwłaszcza gdy roślina dojrzewa w nieco niższych niż zalecane temperaturach. Profilaktycznie należy również używać środków zawierających siarkę i cynk. Ten drugi wpływa na zwiększenie kolb oraz liczby ziaren, co z pewnością jest korzystne dla ogólnej jakości upraw. Poza nawożenie glebowym, należy kukurydzę również „dokarmiać” dolistnie. Dobrze sprawdza się w tym przypadku mocznik z dodatkiem siarczanu magnezu. Szczególnie jest to istotne w przypadku ciężkich warunków pogodowych jak susza czy nadmierna wilgotność gleby.
Kukurydza jest z pewnością dość wymagająca rośliną, zwłaszcza jeśli chodzi o temperatury. Potrzebuje ciepłych warunków uprawy. Kwestie niedoboru wody nie są jednak dla niej poważnym zagrożeniem, jeśli odpowiednio jej w tym pomożemy dzięki właściwym nawozom. Warto jednak hodować kukurydzę, bo zapotrzebowanie na nią ciagle rośnie.