Najlepsze metody na złagodzenie objawów kolkowych

Najlepsze metody na złagodzenie objawów kolkowych

Świeżo upieczeni rodzice często martwią się o zdrowie swoich pociech w sytuacji, kiedy pojawia się u nich kolka. Objawem tej przykrej dolegliwości silny płacz i krzyk. Podczas ataku ciężko jest uspokoić malucha. Zazwyczaj kolka nie jest niebezpieczna, a dzięki zastosowaniu naturalnych metod można skutecznie pomóc maluchowi. Podczas ataku maluch pręży się, podciąga nóżki do brzucha. Dolegliwość ta objawia się bolesnymi skurczami jelit, pojawia się często u zdrowych dzieci.

Duża skuteczność naturalnych sposobów na kolkę niemowlęcą

co jest dobre na dokuczliwe kolki dla niemowlątDolegliwości występują zazwyczaj po południu lub wieczorem, mogą trwać od kilku minut do kilku godzin. Powodem kolki zazwyczaj jest niedojrzałość przewodu pokarmowego. Żołądek malucha nie jest w stanie poradzić sobie z trawieniem pokarmu. Objawy tej dolegliwości łatwo rozpoznać, gdyż pojawią się o tej samej porze. Maluch pręży się, podkurcza nóżki, a jego brzuch jest bardzo twardy. Krzyk jest głośny, ciężko go uspokoić. W takich sytuacjach ważne jest zachowanie spokoju, a także zastanowienie się, co jest dobre na dokuczliwe kolki dla niemowląt. Sposobów jest bardzo dużo. Jednym z nich jest masaż brzuszka, które pomaga pozbyć się nadmiernej ilości gazów, poprawia nastrój i uspokaja malucha. Powinien być wykonywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Niektórzy rodzice przyciskają nóżki do brzuszka malucha, co ułatwia pozbycie się gazu. Pomocne bywają takie ciepłe okłady, do których można wykorzystać termofor lub pieluszki zanurzone w ciepłej wodzie. W przypadku maluchów karmionych piersią należy zwrócić uwagę na odpowiednią technikę podawania pokarmu. Warto zadbać, by maluch nie połykał zbyt dużej ilości powietrza, gdyż może to powodować pojawienie się tej dolegliwości.

Sposobem na zapobieganie napadom kolki jest także leżenie na brzuszku. Dzięki temu dziecko pozbywa się nadmiernej ilości powietrza nagromadzonego w jelitach. Delikatne kołysanie, przytulanie często przynoszą pożądane rezultaty. W aptekach dostępne są także środki farmakologiczne, których stosowanie jednak powinno skonsultować się z lekarzem. Kolka jest dolegliwością bardzo powszechną wśród maluchów, często spędza sen z powiek wielu rodzicom. Dolegliwości czasem ustępują samoistnie, jednak dzięki sprawdzonym sposobom można skutecznie pomóc płaczącemu maluszkowi.