Najlepsza wentylacja lakiernicza

Najlepsza wentylacja lakiernicza

Nasz warsztat, będący jedynym w okolicy warsztatem samochodowym wykonującym profesjonalny tuning samochodowy, od niedawna rozszerzył działalność, powiększając ofertę również o zaawansowane malowanie karoserii. Takie prace wymagały dość dużych zmian w warsztacie, oraz dokupienia wyposażenia do sekcji lakierniczej, gdzie pracują artyści.

Wentylacja odciągowa do stanowiska lakierniczego

odciągi lakierniczeJednym z najważniejszych elementów sali, w której wykonywane jest malowanie karoserii jest wentylacja. Lakiery samochodowe i farby są bowiem szkodliwe, i wymagają pracy w maskach ochronnych przez cały czas. Mają one również silny, chemiczny zapach, bardzo nieprzyjemny nawet po krótkim czasie styczności. Odciągi lakiernicze nad stanowiskami malowania są więc w takim miejscu niezbędne. Nie są one tak dużymi urządzeniami jak pierwotnie nam się zdawało, gdyż w naszym warsztacie w zupełności wystarczają dwa duże wentylatory, umieszczone tuż pod sufitem, wyciągające na bieżąco opary nakładanej na karoserię farby. Dla zminimalizowania zanieczyszczenia, powodowanego przez usuwanie farby w powietrze, ale również w celu wyeliminowania możliwości osadzania się farby na urządzeniach odciągowych, obydwa wentylatory wyposażone są w filtry papierowe, na których gromadzą się cząsteczki farby. Filtry te wymagają okresowej wymiany, aczkolwiek bardzo dobrze zatrzymują opary lakierów i farb, przepuszczając wszystkie nieszkodliwe dla mechanizmów wentylacji substancje.

Wentylacja tego typu jest bardzo wydajna i skuteczna, pozwalając na pracę z każdym rodzajem farb i lakierów do karoserii, nawet tych o bardzo dużej gęstości. Działa również podobnie do systemów odciągowych, montowanych przy stanowiskach pracy, i w ograniczonym stopniu usuwa zakurzone powietrze i pył.