Kosztowna naprawa motoreduktorów

Kosztowna naprawa motoreduktorów

Motoreduktory są dość popularnym rodzajem napędu w maszynach przemysłowych. Połączenie silnika i przekładni daje dobre wartości momentu obrotowego i liczby obrotów. Dzięki nowoczesnym konstrukcjom motoreduktory są coraz mniejsze i łatwiejsze w montażu. Trzeba o nie jednak odpowiednio zadbać aby działały jak najdłużej.

Odpowiedni serwis motoreduktorów zapewnia ich dłuższą sprawność

motoreduktorMotoreduktor składa się z dwóch części, silnika elektrycznego i przekładni, która pośredniczy w przenoszeniu napędu. Każdą przekładnie w reduktorze musi być odpowiednio smarowana, dlatego ważne jest to aby był w niej olej. Jeśli nie zadbamy o stan techniczny tego napędu to niestety naprawy mogą być kosztowne. Co może się popsuć w motoreduktorze? Najczęściej są to dwie rzeczy. Albo uszkodzeniu ulega silnik, który zbyt mocno obciążony może ulec spaleniu. Należy w takim przypadku zdemontować motoreduktor i zawieźć go do przewinięcia. Nie jest to tania naprawa i często jest zbliżona do ceny motoreduktora. Wszystko zależy od jego wielkości, z reguły większe urządzenia bardziej opłaca się naprawiać niż te mniejsze. Następną najczęstszą usterką jaka może wystąpić w przypadku tych urządzeń to uszkodzenie mechaniczne przekładni. W takim przypadku pęknięciu mogą ulec koła zębate, które się w niej znajdują lub zatrzeć się łożyska. W obydwóch przypadkach należy rozebrać przekładnie i wymienić uszkodzone elementy.

Na końcu dodam, że skuteczność naprawy motoreduktora, zwłaszcza w przypadku przekładni jest możliwa tylko wtedy, gdy mamy dostęp do części zamiennych. W przypadku najpopularniejszych firm produkujących przekładnie, producenci zawsze dbają o pełne magazyny części, jednak nie zawsze można powiedzieć tego o wszystkich firmach, dlatego przed zakupem trzeba zapoznać się szerzej z ofertą motoreduktorów.