Koszt szamba na własnej działce

Instalując na działce przydomowe szambo, należy liczyć się nie tylko z kosztami zbiornika, ale również kilku elementów dodatkowych. Pamiętać bowiem należy, że konstrukcja ta, to nie tylko zbiornik zakopany w ziemi, ale również system przyłączeń do domowego systemu odprowadzania ścieków, a także umożliwiające wypompowanie kominki i szczelne zamknięcia. Dodatkowo możliwość zamontowania specjalnych płyt najazdowych lub czujników sprawia, że ceny różnić się będą w zależności od indywidualnego zapotrzebowania klienta.
Cena szamba zależeć może od wielu czynników
Przede wszystkim ustalić należy, ile ścieków przyjąć musi szambo betonowe cena bowiem zależeć będzie od jego wielkości. Wpływa na to ilość zamieszkujących gospodarstwo domowe osób i tego czy jest ono rolnicze, czy tylko mieszkalne, jak również jego instalacja wodna, a także użytkowane sprzęty zmniejszające zużycie wody. Zaufana firma zastosuje w celu budowy zbiornika beton zbrojony, w którego mieszance znajduje się prawidłowa ilość substancji uszczelniających. Szambo takie będzie posiadać również grubość ścianek, która zapewni jego wysoką trwałość. Jednak nie są to wszystkie elementy, mające wpływ na ostateczny koszt założenia takiej instalacji na działce. Specjalne przyłącze do instalacji kanalizacyjnej budynku też wygeneruje dodatkowy koszt. Musi ono mieć odpowiednią przepustowość i nie być podatne na korozję. Zakopanie zbiornika, wymaga zamontowania tak zwanego kominka, który pozwoli na bezpieczne i łatwe wypompowanie zawartości szamba przez firmę wywozową. Kominek taki musi być również zamknięty tak, by nie stanowić zagrożenia dla osób przechadzających się po powierzchni. W tym celu stosuje się często żeliwne, okrągłe płyty, które spotkać można na każdej niemal ulicy, gdzie pełnią funkcję włazów kanalizacyjnych. Dodatkowo zamontować również można czujnik napełnienia szamba.
Wszystkie dodatkowe elementy oraz koszty ich montażu sprawiają, że finalna cena instalacji szamba, okazać się może dużo wyższa niż ta, wcześniej zakładana. Jednak chcąc zapewnić sobie spokój dzięki poprawnemu funkcjonowaniu takiego systemu odprowadzania ścieków, warto zainwestować na początku. Pozwala to później uniknąć wielu przykrych niespodzianek, a razem z nimi dodatkowych kosztów.