Jakie są spawarki TIG do aluminium?

Jakie są spawarki TIG do aluminium?

Spawanie aluminium jest jednym z najtrudniejszych czynności, nawet dla najbardziej doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie. Materiał ten jest dosyć trudno spawalny z powodu niskiej temperatury topnienia oraz wytwarzania się warstwy tlenków na powierzchni łączenia. Mogą wówczas powstać pory i wady spoiny. Jednym z rozwiązań są wtedy urządzenia spawalnicze do tego materiału.

Wybór spawarki TIG do aluminium

spawarki tig do aluminiumNa rynku jest obecnych wiele rodzajów spawarek przeznaczonych do łączenia elementów z aluminium. Wytwarza je wielu producentów i oferowane są w zróżnicowanych cenach. Jednym z nich są spawarki TIG do aluminium, jedne z najczęściej wybieranych przez klientów z uwagi na dość łatwą obsługę i wszechstronność zastosowania. Często jest wykorzystywana w gospodarstwach domowych, ponieważ te spawarki łączą aluminium bardzo cienkie, nie przekraczające 1mm. Jednak dzięki odpowiednim ustawieniom mogą spoić materiał o grubości nawet do 10 milimetrów. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto zwrócić uwagę na jego parametry. Najważniejszą kwestią w spawaniu aluminium jest częstotliwość prądu AC, zwanym inaczej prądem przemiennym. Spawarka TIG przeznaczona do łączenia tego materiału powinna mieć możliwość jej regulacji. Dzięki temu spoiny są bardzo dobrej jakości, a jeziorko spawalnicze zachowuje swoją czystość. Poziom częstotliwości prądu najczęściej ustawiany jest w zakresie od 80 Hz do 120 Hz. Należy pamiętać, że czym wyższa moc tym spoiny mogą być lepszej jakości. Balans AC wpływa również wygląd wtopu i szerokość lica oraz na żywotność elektrody TIG, które są ważne jak przy każdym rodzaju spawarki. W przypadku przeznaczenia ich do aluminium powinny być wykonane z materiału o niezwykle wysokiej temperaturze topnienia. Trzeba również pamiętać o ich odpowiednim kształcie w celu zapewnienia stabilnego jarzenia się łuku. Chcąc wybrać właściwe urządzenie spawalnicze warto zapoznać się z akcesoriami i dodatkami, jakie proponuje producent.

Wybór spawarki do aluminium nie jest prosty, z uwagi na wiele dostępnych na rynku sprzętów. Urządzenie spawalnicze metodą TIG jest jednak jednym z lepszym rozwiązań dla spawaczy chcących łączyć elementy aluminiowe. Ceny potrafią być przystępne, a właściwe użytkowanie może spowodować, że będzie służyła wiele lat.