Jakie filamenty cechują się matową powierzchnią wydruków?

Jakie filamenty cechują się matową powierzchnią wydruków?

Drukowanie 3D już dawno przestało być postrzegane jako niedostępny dla zwykłych ludzi wynalazek. Obecnie wykorzystuje się tą technikę wydruku nawet w domu, a coraz częściej również w produkcji, gdzie drukarki 3D mogą wyręczyć kilka robotów czy maszyn przemysłowych, które są zazwyczaj potrzebne do produkcji danego przedmiotu.

Jaki filament do tworzenia kostiumów wybrać?

filament hipsDrukowanie w technologii 3D jest obecnie niezwykle popularne i coraz częściej zaczyna być stosowane w przemyśle, gdzie drukarki tego typu są w stanie wyręczyć w pracy kilka różnych maszyn produkcyjnych. Przy pomocy drukarki 3D i odpowiedniego filamentu można utworzyć bowiem od razu cały przedmiot czy część mechaniczna, co nie jest możliwe przy użyciu maszyn przemysłowych. Oczywiście, w zależności od tego, jaki przedmiot czy produkt chcemy wydrukować, powinniśmy używać różnych filamentów. Do tworzenia produktów które musza wyróżniać się dużą lekkością i matową powierzchnia, najczęściej wykorzystuje się filament hips. Jest to materiał, który jest wykorzystywany zarówno jako filament podstawowy, jak również podpora i uzupełnienie dla innych materiałów. Najważniejszą zaletą tego filamentu jest to, że tworzone z jego pomocą wydruki cechuje bardzo przyjemna w dotyku, matowa powierzchnia. Dodatkowo nadaje się on zarówno do szlifowania jak i malowania, nawet farbą akrylową. Dzięki temu, stworzona z jego pomocą miniatura, przedmiot czy część będzie się prezentować bardzo estetycznie, nawet bez konieczności dodatkowej obróbki. Właściwości filamentu HIPS sprawiają, że jest on często używany jako tak zwany materiał podporowy, szczególnie dla wydruków posiadających niestandardowe, skomplikowane kształty. Należy jednak pamiętać o tym, że taki wydruk z domieszka filamentu HIPS wymaga dodatkowej obróbki, a mianowicie umieszczenia danego wydruku w roztworze D-limonenu. Do jakich typów wydruków zaleca się wykorzystywanie tego filamentu? Przede wszystkim do tworzenia masek, elementów strojów czy kasków, a także jako podpory dla innych wydruków. W ostatnim czasie filament ten jest wykorzystywany również do tworzenia ozdób i lekkich lamp.

Drukowanie 3D z biegiem czasu zyskuje coraz większą popularność. Od zastosowań naukowych, ta technologia wydruku jest obecnie używana w zastosowaniach hobbystycznych, a  także w procesach produkcyjnych. Szerokie zastosowania tego typu wydruku są możliwe dzięki różnym filamentom, o zupełnie różnych właściwościach.