Jaką obudową do studni głębinowej wybrać?

Jaką obudową do studni głębinowej wybrać?

Pomimo tego, że popularność studni z roku na rok zmniejsza się, dalej istnieje wiele gospodarstw, które chcą lub musza z nich korzystać. Wiele osób decyduje się obecnie na wybudowanie studni głębinowej, dzięki której możliwe jest czerpanie znacznie lepszej jakości wody. Do właściwego korzystania ze studni przez długi czas, niezbędne jest jej właściwe obudowanie

Jaka obudowa do studni jest najmocniejsza?

wzmocniona obudowa studniJeszcze kilkadziesiąt, kilkanaście lat temu, do wzmocnienia wewnętrznych ścian studni wykorzystywano kręgi z betonu. Obecnie jednak widoczne są wady takiego sposobu budowania studni, przede wszystkim wykruszanie się jej ścian co ma znaczny wpływ na smak wody. Z tego też względu obecnie poszukuje się bardziej solidnych rozwiązań, dzięki której możliwe będzie korzystanie ze studni bez problemów przez dłuższy czas. Obecnie wzmocniona obudowa studni jest wykonana zazwyczaj ze specjalnych tworzyw sztucznych, najczęściej z polietylenu. Dlaczego taki właśnie typ obudowy studni jest uważany za najbardziej trwały? Przede wszystkim dlatego, że obudowa z polietylenu nie wykrusza się, tak jak w przypadku studni betonowych. Nie zachodzi wiec w nich zjawisko typowe dla studni betonowych, gdzie wody gruntowe przez nieszczelne betonowe kręgi przedostają się do wód głębinowych, z biegiem czasu coraz bardziej pogarszając jakość wody którą czerpiemy. Aby dodatkowo wzmocnić obudowę studni z polietylenu, często jest ona wyposażona w wiele różnego rodzaju uszczelek i uszczelnień, a sama obudowa składa się z kilku warstw tworzywa. Dzięki temu zjawisko pogarszania się jakości wody w studni jest ograniczony do minimum. Bardzo ważne jest również, że polietylenowe ściany studni głębinowych nie wchodzą w żadne reakcje chemiczne z glebą, a dodatkowo niemal całkowicie zapobiegają zamarzaniu wody w studni, dzięki czemu można z niej korzystać nawet zimą. Korzystając więc ze wzmocnionej, polietylenowej obudowy do studni, będziemy mogli pobierać wodę cechującą się doskonałą jakością, nawet po wielu latach od wykopania studni.

Na jakość czerpanej ze studni wody największy wpływ ma materiał, który wykorzystaliśmy do zabezpieczenia jej wewnętrznych ścian. Dobierając odpowiednią, wzmocniona obudowę studni, chronimy wodę, którą możemy z niej czerpać, przed zamarznięciem, czy też pogorszeniem jakości. Dzięki temu z takiej studni będzie można korzystać przed wiele lat od momentu jej wykopania.