Jak zabezpieczyć stalową konstrukcję?

Jak zabezpieczyć stalową konstrukcję?

Ogień jest jednym z najpotężniejszych żywiołów, któremu nic się nie oprze. Jest w stanie w ciągu kilku minut strawić doszczętnie drewniany dom, drzewo czy nawet samochód. Nie ma materiału budowlanego, który jest w stu procentach odporny na działanie ognia, ale są określone środki, które sprawiają, że poszczególne elementy konstrukcji budynków są w stanie przez określony czas stawiać opór ogniowi.

Czy stosowane zabezpieczenie przeciwpożarowe jest skuteczne?

trwałe zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowychKiedyś pożary znacznie częściej wybuchały, ponieważ mieliśmy mniejszą wiedzę na temat skutecznego zabezpieczania się przed nimi. Dzięki wielu badaniom i ekspertyzom, osoby odpowiedzialne na konstruowanie budynków wiedzą jak budować, aby obiekty były bezpieczne. Przeważnie budowane są domu z cegieł czy betonu, ale coraz częściej spotyka się obiekty o stalowych konstrukcja, ponieważ są one tańsze i szybsze w budowie. Jednak ich minusem jest fakt, że stal jest mniej odporna na działanie wysokich temperatur. W związku z tym konieczne są trwałe zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych, które w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo. Ich celem jest bezpośrednie zabezpieczenie elementów stalowych przed działaniem ognia, a także możliwe gaszenie rozprzestrzeniającego się ognia. Przede wszystkim tego typu zabezpieczenia dzielimy na czynne i bierne. Pierwsze z nich mają na celu aktywny udział w przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się pożaru, czyli mogą to być przeróżne czujniki ognia, dymu czy temperatury, a także specjalne systemy zraszające zamontowane w sufitach. Także do tej grupy zabezpieczeń zalicza się gaśnice czy oznakowanie dróg ewakuacyjnych. Drugi ich rodzaj odnosi się bezpośrednio do stalowych elementów konstrukcji, które montowane są już na etapie budowy obiektu. Mogą to być przeróżne farby ognioodporne, które w obliczu pożaru pęcznieją i chronią stal przed szybkim wzrostem temperatury.

Jak wiadomo stal jest wytapiana w bardo wysokich temperaturach, gdzie ma płynną postać. Dlatego też ogień jest dla niej tak niebezpieczny, ponieważ po przekroczeniu pięciuset pięćdziesięciu stopni Celsjusza staje się ona giętka i traci swoje właściwości. To z kolei może skutkować zawaleniem się całej konstrukcji, dlatego też tak ważne jest jej odpowiednie zabezpieczenie.