Jak sprawdzić wytrzymałość materiałów?

Bardzo ważna jest wiedza na temat wytrzymałości danego materiału, aby móc efektywnie go wykorzystać. Dzięki temu można uniknąć start finansowych i przestojów w przedsiębiorstwie, które mogłyby wyniknąć z niewłaściwego zastosowania danego materiału. Specjalne maszyny do badania wytrzymałości materiału stosowane są w przemyśle automotive, budowlanej czy metalurgicznej.
Do czego służą maszyny wytrzymałościowe?
Jakość i wytrzymałość materiałów jest bardzo istotna np. w przemyśle produkcyjnym, ponieważ dzięki wiedzy na ten temat, można dopasować stosowane materiały do elementów, jakie mają z nich powstać. Do badań statycznych oraz dynamicznych wytrzymałości materiałów powszechnie stosowana jest uniwersalna maszyna wytrzymałościowa. Maszyna sprawdza wytrzymałość materiału na ściskanie, rozciąganie, czy zginanie. Badaniom poddaje się takie materiały takie jak metale, kompozyty, tworzywa sztuczne, gumy. Dzięki badaniom producenci mają pewność, że materiały posiadają takie właściwości, jak założono. W przypadku wykrycia innych wartości wytrzymałości danego materiału można w porę wycofać dany materiał i uniknąć strat w przedsiębiorstwie. Badania materiałów wykonywane są w warunkach laboratoryjnych z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Dostateczna wiedza na temat wytrzymałości danego materiału na działanie sił zewnętrznych sprawia, że można go efektywniej wykorzystać. Należy systematycznie poddawać maszyny serwisowaniu oraz kalibracji, ponieważ niezwykle ważna jest ich dokładność pomiaru. Badania statyczne polegają na długotrwałym przykładaniu określonej siły do danej próbki, natomiast badania dynamiczne polegają na krótkotrwałe przyłożenie dużej siły i wówczas bada się również czas. Wysokiej jakości maszyny wytrzymałościowe mają obniżony poziom hałasu, mają intuicyjny sposób sterowania i wysoką dokładność pomiarową.
Dzięki zaawansowanym technologicznie maszynom wytrzymałościowym można gromadzić dane na temat przeprowadzanych badań i poddawać je analizie. Maszyny tego typu stosuje się w przemyśle lotniczym, produkcyjnym, czy budowlanym. Poza twardymi materiałami bada się również rozciągliwe materiały takie jak guma, kable, druty, pręty czy materiały kompozytowe. Sprawdza się ich odporność na zrywanie, zginanie, ściskanie oraz zdzieranie.