Jak nawozić truskawki nawozem?

Jak nawozić truskawki nawozem?

Jestem rolnikiem. W zeszłym roku podjąłem decyzję o tym, że będę uprawiał truskawki na kilku hektarach pola. Pomysł był bardzo dobry, bo od kilku lat cena tych owoców w skupie gwałtownie szła w górę. Niestety, niekorzystne warunki pogodowe i anomalie pogodowe spowodowały, że już w marcu wiedziałem, że moje plony będę słabe, a truskawki mało słodkie i czerwone. Na szczęście sąsiad „zza płotu” poradził mi, żebym jeszcze nie spisywał truskawek na straty.

Zastosowałem nawóz fosforowy przy uprawie truskawek

uprawa truskawek - nawożenie fosforemDoradził on abym spróbował nawożenia odpowiedniego na takie warunki. Dowiedziałem się od niego, że w takiej sytuacji najlepiej jest zastosować nawożenie truskawek fosforem. Postanowiłem poszukać więcej informacji na temat nawożenia truskawek fosforem o tej porze roku. Poszukiwania konkretnych informacji, rozpocząłem od internetu. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: uprawa truskawek – nawożenie fosforem, i zacząłem przeglądać wyniki. Szybko znalazłem rzetelne informacje na ten temat. Okazało się, że fosfor jest głównym składnikiem mineralnym, koniecznym dla truskawek, aby były one odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i szybko wzrastały dając bogate i obfite plony. Z treści znalezionej publikacji dowiedziałem się także, że najlepiej jest stosować nawóz fosforowy w formie płynnej i dokonywać za jego pomocą oprysków sadzonek truskawek. W ten sposób rośliny mogą pobierać niezbędny dla ich wzrostu fosfor nie tylko poprzez system korzeniowy, ale także w sposób dolistny. Ważne jest przy tym także to, że fosfor zaaplikowany truskawkom w formie oprysków nie wypłukuje się z gleby zbyt łatwo, dzięki czemu nawet mimo obfitych opadów zachowa jest odpowiednia równowaga kwasowo – zasadowa gleby. Postanowiłem spróbować tej formy nawożenia, aby uratować tegoroczne zbiory truskawek na mojej plantacji owoców. Jak się już wkrótce okazało, to był bardzo dobry wybór.

Udało mi się zakupić nawóz zawierający bardzo dużą ilość fosforu w sklepie ogrodniczym. Bardzo ważne było dla mnie to, że nawóz ten był dostępny w bardzo niskiej, przystępnej cenie. Dodatkowo okazało się on bardzo wydajny. Jedna litrowa butelka wystarczyła do oprysków ponad hektara pola. Nawóz fosforowy był w pełni rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu okazał się bardzo skuteczny.