Jak działa lodówka?

Jak działa lodówka?

 

Lodówka jest sprzętem AGD obecnym w każdym gospodarstwie domowym. To w niej trzyma się wszystkie produkty spożywcze, które wymagają trzymania w niskich temperaturach. W skład lodówki nierzadko wchodzi również zamrażalka, która pozwala na uzyskanie znacznie niższych temperatur niż sama lodówka. To w niej można mrozić mięsa oraz resztki produktów spożywczych, by wytrzymały znacznie dłużej. Temperatura w zamrażalniku może sięgać nawet -30 stopni Celsjusza.

Zasada działania chłodziarko-zamrażalki

termometr do lodówkiLodówka jest sprzętem, którego zasada działania opiera się na paru podstawowych prawach fizykochemicznych. Zdecydowana większość lodówek to w rzeczywistości chłodziarko-zamrażalki. W ich składzie można wyróżnić kilka podstawowych elementów, które je budują. Jest to agregat, parownik i skraplacz. W obwodach obecnych w tym urządzeniu nieustannie krąży odpowiedni czynnik chłodzący jakim najczęściej jest R600A. Dodatkowo w jego budowie możemy także wyróżnić termometr do lodówki, oświetlenie. Agregat pozwala na pobór prądu z gniazdka elektrycznego, który potrzebny jest do pracy całej instalacji chłodniczej chłodziarko-zamrażalki. Dzięki niemu czynnik chłodzący nieustannie krąży po jej układach. Pozwala to utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu lodówki, co widoczne jest na termometrach wchodzących w jej skład. To dzięki nim w dużej mierze można kontrolować pracę lodówki. Każdy niepokojący objaw w postaci spadającej temperatury, dużych jej wahań powinien niezwłocznie zostać usunięty. Większość nowoczesnych chłodziarko-zamrażalek posiada dwa osobne agregatory. Jeden obsługuje jedynie lodówkę, drugi dedykowany jest dla zamrażalki. Najczęściej również ustawienie temperatury wewnątrz lodówki jest możliwe dzięki sprężarce. To ona dba o jej utrzymanie. Najczęściej załącza się parę razy w ciągu dnia, wówczas gdy otrzyma sygnał, że temperatura wewnątrz spadła.

Lodówka jest niezbędnym wyposażeniem każdego domu i mieszkania. Dzięki niej produkty spożywcze wytrzymują upały i nie straszne im długie tygodnie wakacji. Wiele lodówek posiada różne systemy obiegu powietrza, które dodatkowo jeszcze dbają o przedłużenie świeżości warzyw i owoców. Termometr do lodówki jest niezbędnym jej akcesorium, który pozwala kontrolować panujące w jej wnętrzu klimaty.