Dział krojenia i pakowania pieczywa – przykład systemu

Zachowanie jakości oraz świeżości pieczywa wpływa na zwiększoną sprzedaż produktów. Aby zachować najwyższą jakość w przemyśle piekarniczym wprowadzono automatyczne systemy do krojenia oraz pakowania pieczywa.
Jakie urządzenia wchodzą w skład systemu? Jak wygląda proces krojenia oraz pakowania produktu? Kiedy warto zakupić podany system? O tym dowiesz się, czytając nasz artykuł.
Krajalnica – podstawowe ogniwo systemu
Aby stworzyć dział krojenia i pakowania pieczywa potrzebujesz dwóch podstawowych urządzeń. Jedną z nich jest są krajalnice wraz z sprawdzone noże taśmowe do chleba. W zależności do wyboru urządzenia warto zastanowić się nad wydajnością produkcji. Jeśli nasza piekarnia wyrabia chleb powyżej 1000 sztuk na godzinę warto postawić na krajalnice oraz sprawdzone noże taśmowe o wydajności 1700 szt/h. W przypadku produkcji od 300 do 1200 szt/h warto pomyśleć o krajalnicach trakowych. Pośród wielu urządzeń warto pamiętać o wyborze rodzaju sterowania. Pośród wielu typów urządzeń wyróżniamy krajalnice półautomatyczne oraz automatyczne.
Pakowarka – rodzaje urządzeń
Drugim urządzeniem stosowanym w systemach przemysłu piekarniczego są pakowarki. To urządzenia o różnym typie zaawansowania. W liniach produkcyjnych możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje pakowarek.
Jedną z nich jest pakowarka tunelowa. Za jej pomocą spakujemy nie tylko chleb. Ten rodzaj sprzętu pozwala na bezpieczne zabezpieczenie wyrobów cukierniczych. Tunelowe pakowarki przemysłowe są półautomatami oraz automatami. Aby pakowarki mogły spełniać swoją rolę niezbędne jest stosowanie folii termokurczliwej polietylenowej lub polipropylenowej.
Innym rodzajem pakowarki jest FLOW PACK. Pakowania z pomocą folii odbywa się pozycji poziomej. Wraz z sprawdzone noże taśmowe oraz krajalnicami ten rodzaj pakowania FLOW PACK jest najbardziej popularny. Innym rodzajem zabezpieczenia chleba jest pakowania pionowe. Ten rodzaj ochrony świeżości zaleca się przy masowej produkcji bułek. Dzięki nim możemy tworzyć zestawy np. bułeczek maślanych albo kajzerek.
Dodatkowym element ogniwa przemysłowego jest klipsiarka. To rodzaj małego urządzenia do zakładania małych obrączek. Zasada działania klipsiarki opiera się na technologii pneumatycznej. Na rynku można znaleźć klipsiarki półautomatyczne, automatyczne oraz ręczne.