Dekoracyjne płyty z betonu

Dekoracyjne płyty z betonu

Beton to jeden z podstawowych materiałów budowlanych wykorzystywanych w budownictwie przemysłowym, drogowym oraz mieszkaniowym. Kojarzy on się raczej z ciężkimi konstrukcjami pozbawionym finezji i lekkości. Nie tak dawno beton pojawił się w nowej postaci i jest bardzo modnym elementem wystroju wnętrz. Jest to efekt współpracy producentów betonu z przedstawicielami kół naukowych. Wypracowano nowe rodzaje mieszanek betonu architektonicznego, które umożliwiają tworzenie fantastycznych elementów wykończeniowych.

Lekkie płyty ścienne z betonu

płyty betonowe na ścianęWspółczesny beton architektoniczny zyskał całkiem nowe możliwości dzięki wprowadzeniu do mieszanek cementowych nowych komponentów. Również wprowadzenie rewolucyjnych technologii wytwarzania elementów z betonu przyczyniło się do jego szybkiej i efektownej adaptacji jako świetnego materiału wykończeniowego. Obecnie beton architektoniczny jest wykorzystywany do wytwarzania efektownych mebli, blatów kuchennych, zlewów, umywalek, artykułów dekoracyjnych oraz wielu innych przedmiotów. Bardzo ciekawą propozycją są wykonywane z nowoczesnych mieszanek cementowych płyty betonowe na ścianę. Moda na styl industrialny zapoczątkowała marsz elementów betonowych na ściany i posadzki. Początkowo używano płyt w kolorze naturalnego betonu lecz obecnie betonowe panele ścienne produkowane są w absolutnie dowolnym kolorze. Z tak wykonanych płyt można wykonać aranżację wnętrza w każdym stylu bez żadnych ograniczeń. Pojawienie się technologii GRC pozwoliło na produkcję bardzo lekkich i cienkich paneli ściennych. Mieszanka betonowa wytwarzana w tej technologii wzbogacana jest o zbrojenia wykonywane z włókna szklanego. Istnieje też technika wzmacniania płyt betonowych włóknami celulozowymi. Płyty ścienne z betonu mimo swojej pozornej delikatności są bardzo wytrzymałe na urazy mechaniczne oraz na działanie czynników zewnętrznych. Mają bardzo wysoki stopień hydrofobowości, który można znacznie zwiększyć poprzez użycie impregnatów. Dzięki temu można je z powodzeniem stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki czy kuchnie. Barwienie płyt betonowych na dowolny kolor jest możliwe poprzez zastosowanie naturalnych barwników mineralnych i kruszyw. Można otrzymać niemal idealne podobieństwo do wyjątkowo kosztownych płyt kamiennych.

Płyty betonowe ścienne uzyskują niezwykle dekoracyjny charakter nie tylko dzięki wyjątkowemu zabarwieniu i fakturze. Jedną z najbardziej dekoracyjnych form betonowych paneli ściennych są płyty wykonywane w przestrzennej postaci 3D. Należy podkreślić, że płyty z betonu na ściany dzięki specjalnym impregnatom można układać na kominkach. Na uwagę zasługuje możliwość bardzo szybkiego systemowego montażu. Ogranicza to do minimum powstawanie pyłów i zabrudzeń.