Co zrobić, żeby grzejnik nie hałasował

Co zrobić, żeby grzejnik nie hałasował

Wolnostojące grzejniki żeliwne w starszym stylu składają się z wielu sekcji, które umożliwiają przepływ powietrza przez i dookoła. Żeliwo gromadzi ciepło, które będzie nadal promieniowało do pomieszczenia przez pewien czas po jego zniknięciu. Jednak rozgrzewają się również dłużej. Nowoczesne grzejniki listwowe konwektorowe mają wiele metalowych żeber przymocowanych na zewnątrz rur odprowadzających gorącą wodę z kotła.

Zadbaj o prawidłowy obieg wody w grzejnikach

grzejniki stalowe radsonGdy żebra te się nagrzewają, ogrzewają przepływające wokół nich powietrze, dzięki czemu strumień ciepłego powietrza zaczyna krążyć wkrótce po włączeniu ciepła. Ponieważ obieg powietrza jest niezbędny do skutecznego odprowadzania ciepła, ważne jest regularne czyszczenie grzejników. Warstwy kurzu lub kłaczków nigdy nie powinny gromadzić się w żeberkach grzejnika. Takie akumulacje nie tylko zapobiegną swobodnemu przepływowi powietrza, ale będą również działać jako izolacja, która spowolni przekazywanie ciepła. Ponieważ grzejniki stalowe radson są często montowane przy ścianie zewnętrznej, przez zimną ścianę bezpośrednio za kaloryferem można zmarnować dużo ciepła (jest to szczególnie prawdziwe, jeśli grzejnik jest wpuszczony). Jedną z technik zmniejszania tych odpadów, a także poprawy wydajności, jest wsuniecie arkusza aluminiowej płyty izolacyjnej z pianki za grzejniki. Ten rodzaj izolacji jest sprzedawany w wielu dużych sklepach z narzędziami i centrach handlowych, ale jeśli nie możesz go znaleźć, możesz zrobić własny, przyklejając folię aluminiową do powierzchni płyty piankowej, którą można kupić w większości sklepów z artykułami artystycznymi. W systemie parowym ważne jest, aby grzejniki stalowe radson były wypoziomowane – w przeciwnym razie mogą nieznacznie przechylić się w kierunku zaworu wlotowego, przez który dostaje się para. Jeśli grzejnik pochyli się w drugą stronę, woda zostanie uwięziona, powodując bulgotanie i walenie i często uniemożliwiając prawidłowe ogrzewanie grzejnika. Dzieje się tak, ponieważ gdy para schładza się i skrapla w wodzie, musi wypłynąć przez tę samą rurę, do której wpłynęła para.

Aby to sprawdzić, umieść poziom na górze grzejnika, aby sprawdzić, czy jest on przechylony w niewłaściwy sposób. Uderzenie w grzejnikach parowych lub rurach może również wystąpić wówczas, gdy rury zwisają lub nie są odpowiednio nachylone, co często stanowi problem po zmianach konstrukcyjnych lub jest spowodowane przez opadanie elementów konstrukcyjnych.