Co to jest daltonizm?

Co to jest daltonizm?

Daltonizm dotyk sporą grupę ludzi i jest to dla nich utrudnieniem w prowadzeniu normalnego życia. Szczególnie daltonizm zdiagnozowany u dzieci może powodować poważny dyskomfort w funkcjonowaniu, prowadzący do powstania dużych kompleksów. W dorosłym życiu natomiast daltoniści spotykają się ze sporymi utrudnieniami na rynku pracy, szczególnie w takich zawodach jak kierowca, farmaceuta czy wszędzie tam, gdzie korzysta się z kolorowych elementów. Daltonizm nie jest schorzeniem jednorodnym, można wyszczególnić trzy rodzaje: protanopia, deuteranopia, tritanopia. Protanopia to mylenie zieleni i nierozpoznawanie barwy czerwonej. Deuteranopia to nierozpoznawanie barwy zielonej lub mylenie jej z czerwienią. Tritanopia to brak widzenia koloru niebieskiego i mylenie go z czernią.

Jaki jest wybór wśród okularów dla daltonistów?

okulary dla daltonistówW daltonizmie oprócz dichromatyzmu, czyli problematycznego widzenia dwóch barw, występuje trichromatyzm, który polega na obniżonej rozpoznawalności jednego z głównych kolorów. Daltonizm jest nieuleczalny, ale są sposoby, aby nauczyć się z nim żyć. Jednym z nich są okulary dla daltonistów. Są to szkła chromagenowe, które są wyposażone w warstwę pomagającą rozróżniać barwy, korygując przechodzące przez nie światło. Zbadane, że ten sposób korekcji wzroku wspomaga chorych na migreny i borykających się z problemem dysleksji.Kolejnym wynalazkiem wspomagającym daltonistów są okulary, w których zastosowano pewne struktury żelaza, które przyczyniają się do zablokowania pewnych fal świetlnych między głównymi kolorami, tym samym zmieniły sposób w jaki ludzkie oko reaguje na światło. Trzeba jasno stwierdzić, że nie dla wszystkich daltonistów te rozwiązania są korzystne. Skutecznie używa ich około 80% zdiagnozowanych daltonistów. Okulary dla daltonistów charakteryzują się niestety dość wysoką ceną, dla wielu jednak są jedynym sposobem na normalne funkcjonowaniem.

Daltoniści doczekali się jeszcze jednej metody pomagającej, jest to kuracja genowa. Po wprowadzeniu do oka, genów w postaci wirusów, okazało się, że jest szansa na normalne widzenie. Dzięki tej metodzie pojawiała się możliwość wykorzystania terapii genowej u ludzi także w bardziej zaawansowanym wieku. Badania te pokazały, że jest szansa na leczenie innych chorób oczu między innymi zwyrodnienie plamki żółtej.