Boniowanie elewacji powraca do łask

Boniowanie elewacji powraca do łask

Boniowanie to technika znana już i stosowana w budownictwie w starożytnym Rzymie. W renesansie ten sposób przeżywał swój wielki rozkwit. To to wówczas zaczęto w tynku naśladować wygląd muru z kamienia przy pomocy boni. Bonie to rowek z tynku, który nadaje elewacji monumentalnego wyglądu. Można w ten sposób zdobić całe elewacje lub tylko narożniki ścian czy obramowania okien drzwi.

Bonie na elewacji

bonie elewacyjneDawniej bonie elewacyjne powstawały w rezultacie obróbki kamiennych okładzin. W miej zamożnych domach bonie rzeźbiono po prostu w grubej warstwie tynku. Jeśli mamy do czynienia z grubym tynkiem, dwu lub trójwarstwowym, takim który ma grubość co najmniej 1,5 cm, bonie można utworzyć w nim metodą rowkowania. Do boniowania służą też specjalne szablony, które przeciąga się po położeniu tynku na specjalnych prowadnicach. Można też wykorzystać do boniowania listwy c PCW lub drewniane przez wypełnienie pól między nimi zaprawą. Listwy zdejmuje się po stwardnieniu tynku. Są to jednak metody, od których zaczyna się odchodzić, ponieważ obecnie kładzie się tynki cienkowarstwowe na ociepleniu. Mają one zaledwie kilka milimetrów grubości dlatego nie można tworzyć w nim boni. Co nie oznacza jednak, że boniowanie elewacji nie jest już stosowane. Potrzeba dekorowania domów istnieje nadal, zmieniają się jedynie ich techniki, które są dostosowywane do nowego sposobu budownictwa. Więc teraz kilka słów o tym. Jak wykonuje się boniowanie na cienkim tynku. Najczęściej jest to zabieg, który wykonuje się już podczas ocieplania budynku. Bonie wycina się w materiale ociepleniowym. Można też naklejać na podstawową warstwę odpowiednio poprzycinane warstwy izolacji. Brzegi powstałych w ten sposób bruzd muszą być wyrównane, w przeciwnym razie nasze bonie nie będą estetyczne. W ten sposób mogą jednak powstać mostki cieplne, co może spowodować większe przenikanie ciepła przez ścianę.

Najprostszym sposobem na ozdobienie domu boniami jest kupienie gotowych kształtek, które imitują bonie. Wystarczy przykleić je na ocieplenie albo mur. Wykonane są najczęściej z wytrzymałego styropianu, a dodatkowo wzmocnione są żywicą. Ich montaż jest prosty. Bez problemu przykleimy je do dowolnego podłoża. Jeśli potrafimy pracować precyzyjnie i powoli, to możemy sami podjąć się takiego ozdobienia domu na cokołach lub narożnie.